nedeľa 31. júla 2016

Výnimočné pozorovania: Zánik rakety CZ-7 z 28. júla 2016

Tentokrát si prekrásny zánik umelého satelitu mohli vychutnať obyvatelia západnej časti USA - konkrétne Kalifornie, Nevady, Arizony, Utahu a Idaha. 28. júla o 04:36 UTC totiž nad pobrežím Kalifornie vstúpil do zemskej atmosféry 2. stupeň novej čínskej rakety CZ-7. Tento čerstvý prírastok čínskej flotily kozmických nosičov si svoju premiéru odbil štartom z tiež úplne nového kozmodrómu Wenčang na ostrove Chaj-nan 25. júna, pričom na orbitu raketa vyniesla radu satelitov vrátane prototypu úplne novej návratovej kabíny.
Druhý stupeň rakety CZ-7 počas
predštartovných príprav

Ako vidno aj na fotografii vľavo, samotný druhý stupeň je poriadny "macek" a hoci jeho presné parametre nepoznáme, vieme, že je dlhý viac ako 11 metrov a jeho suchá hmotnosť pravdepodobne presahuje až 6 ton. Nie je sa preto čo diviť, že jeho zánik spôsobil až také spektakulárne divadlo, ide totiž o najväčší objekt nekontrolovane vstúpivší do zemskej atmosféry od zániku rakety Zenit z januára tohto roku - bližšie info tu.

Prípadné trosky rakety mohli dopadnúť niekde v stredozápadnej časti USA a hoci žiadne zatiaľ neboli hlásené, pravdepodobnosť toho, že sa skôr či neskôr "klasicky" nájdu aspoň guľovité tlakové nádrže rakety je pomerne vysoká.

No a na záver veľmi vydarené video od šťastlivého pozorovateľa z Kalifornie. Vďaka ideálnym podmienkam, ktoré pozorovateľ mal, je ohnivý rozpad rakety na ňom sledovateľný viac ako minútu!

streda 20. júla 2016

ISS & Dragon CRS-9


To čo som spomenul v predošlom príspevku, sa aj pekne vyplnilo. 20. júla o 03:34 SELČ som nafotografoval nádherný spoločný prelet stanice ISS a k nej sa približujúcej zásobovacej lodi Dragon CRS-9. Loď sa pohybovala asi 20° stupňov za stanicou a dosahovala jasnosti cca 1 mag.

utorok 19. júla 2016

Dragon CRS-9

Dragon CRS-9, 19. júl 2016, 02:54 SELČ
Čerstvú americkú zásobovaciu loď Dragon som na jej ceste k ISS nafotografoval 19. júla 2016 o 02:54 SELČ. Odštartovala necelý deň pred tým, pričom pri tomto štarte došlo k ďalšiemu úspešnému pristátiu použitého prvého stupňa jej nosnej rakety Falcon 9. Pri tomto zábere sa Dragon nachádzal od ISS ešte príliš ďaleko (tá prelietala o cca 4 min skôr - vid foto nižšie) a na Mesiacom presvetlenej oblohe dosahoval max. jasnosti asi 1 mag. So stanicou sa má spojiť 20. júla v doobedných hodinách, pričom pri predtým pozorovateľnom rannom prelete by už mal byť ku stanici dostatočne blízko na to, aby sa podarilo oba objekty odfotografovať v spoločnej formácii.
ISS, 02:50 SELČ