piatok 14. augusta 2020

X-37B (OTV-6)

 

12.8. 2020, čas 22:13, exp. 20 sec. OTV-6 v súhvezdiach Had a Hadonos krátko pred vstupom do zemského tieňa

Jasná noc z 12. augusta, plná padajúcich perzeíd, priala pozorovaniu aj ďalšieho amerického satelitu s vojensko-špionážnym charakterom. Tentokrát išlo miniraketoplán X-37B, ktorý reprezentuje už šiestu orbitálnu misiu tohto typu strojov. Predchádzajúca misia OTV-5 strávila na obežnej dráhe rekordných 779 dní, uvidíme, či tento rekord neprelomí súčasný let. Zatiaľ je však na orbite len relatívne krátko, keďže odštartoval 17. mája tohto roku. Nachádza sa na dráhe o výške 379 x 395 km so sklonom 45°. Má teda nižší sklon ako OTV-5 (54,5°), ale zároveň vyšší ako ďalšie predchádzajúce misie (tie mali sklony 39,9 až 43,5°). 

Počas môjho pozorovania sa opäť ukázalo, že jasnosť týchto miniraketoplánov je silno závislá od vhodného natočenia ku pozorovatelovi. Na serveri heavens-above.com bolo totiž uvádzané, že počas tohto preletu dosiahne OTV-6 jasnosť až 1,4 magnitúdy, avšak reálne bol o dosť slabší a mal len asi 3,5 magnitúdy.

štvrtok 13. augusta 2020

USA-276 (NROL-76)

 

12.8. 2020, čas: 22:08 SEL, exp. 25 sec, takmer zenitový prelet USA-276 od hlavy Draka až k Denebu v Labuti

Je tomu už viac ako 3 roky, čo som fotografoval tajný americký satelit skrytý pod označením USA-276, resp. NROL-76. Už vtedy som uviedol (záznam z pozorovania vid tu), že tento satelit je z pomedzi väčšiny NRO satelitov výnimočný a že jeho dráha sa až podozrivo blízko približuje k dráhe samotnej ISS. Už pár dní po mojom pozorovaní sa tento predpoklad naplnil a konkrétne 3. júna 2017 sa tento tajomný objekt priblížil ku stanici až na zarážajúcich cca 6 km! Z detailnej analýzy dráhy tohto objektu sa zistili aj ďalšie priblíženia k ISS a nej asociovaným objektom, takže záhadný účel satelitu sa začal postupne odkrývať. Dnes sa už medzi pozorovateľmi satelitov všeobecne má za to, že ide o prototyp špionážneho satelitu určeného na blízky prieskum iných satelitov, pričom rozmerná a tvarovo členitá ISS mu slúžila vďaka známym parametrom ako vhodný kalibračný nástroj. Viac informácii k tomuto zaujímavému satelitu si môžte prečítať v mojom článku, ktorý vyšiel na webe kosmonautix.cz .

No a ako je tomu dnes, tri roky po nevšedných udalostiach, ktoré tento satelit doprevádzali? Ako je zrejmé aj z horeuvedeného snímku, USA-276 je stále na orbite a podľa pravidelných zmien jeho dráhy je jasné, že je aj stále aktívny, pričom v súčastnosti sa nachádza na dráhe o výške 387 x 395 km so sklonom 50 °. K ISS sa už od udalostí z leta 2017 nejako výraznejšie nepriblížil a pokiaľ mi je známe, pravdepodobne ani k iným objektom, pre NRO však nejakú misiu očividne stále plní. Akú, to však vedia pravdepodobne len oni. Počas môjho terajšieho pozorovania dosiahol maximálnu jasnosť 2,5 mag, pričom som zaznamenal aj jeho kratučký záblesk (pri pozornejšom pohľade si ho možno všimnúť v dlhoexpozičnej stope satelitu).

sobota 8. augusta 2020

Starlink v1.0 L9

 

Obr. 1: 8. 8. 2020, čas 03:27 SELČ, exp. 4 sec. Cluster Starlinkov várky L9 sa blíži ku kulminácii

V piatok 7. augusta o 7:12 SELČ po viacerých odkladoch konečne odštartovala v poradí už deviata várka operačne spôsobilých satelitov Starlink. No a hneď nasledujúcej noci, niečo vyše 20 hodín po štarte, sa opäť naskytla skvelá príležitosť na pozorovanie tesného zoskupenia týchto satelitov v podobe krásnej a výraznej "šnúry perál". Satelity sa vynorili zo zemského tieňa o 03:26 SELČ neďaleko hviezdy Vega (obr. 2) a rýchlo postupovali ku kulminácii vo výške takmer 50°. Väčšina z nich sa pohybovala v tesnom "vláčiku" (najjasnejšia časť stopy na snímkach), no niekoľko satelitov sa od hlavného clustera už začala oddeľovať, pričom ich samostatné stopy si možno všimnúť na snímkach s kratšou expozíciou. Celkovo tvorili Starlinky na oblohe pás zaberajúci asi 15°, najjasnejšia časť clustera mala asi 8°. 

Obr. 2: 03:26 SELČ, exp. 6 sec. Starlinky sa vynárajú zo zemského tieňa

Pri tomto štarte sa nedostalo na orbitu 60 satelitov Starlink ako zvyčajne, ale "len" 57, kedže SpaceX sa rozhodla kvôli aspoň malému zníženiu nákladov zdielať štarty aj s iným nákladom (v tomto prípade tomu boli 2 malé satelity BlackSky). Nebol to prvý takto zdieľaný štart, došlo k nemu už s várkou L8, ktorá je mimochodom dosiaľ jedinou várkou, ktorú nemám zaznamenanú tu na blogu - jednak kvôli nemožnosti ich sledovania v prvých dňoch po štarte a jednak kvôli tomu, že v neskoršej fáze sa možnosť na kvalitné pozorovanie Starlinkov citeľne zhoršila. SpaceXu sa totiž podarilo výrazne znížiť jasnosť satelitov počas prechodu na operačné orbity hlavne vďaka optimálnemu natáčaniu solárnych panelov. Zo začiatku sa mi veľmi nechcelo veriť, že to naozaj pomôže, ale viackrát som si overil, že jasnosť posledných várok Starlinkov aj pri vysokých preletoch výrazne klesla, často nepresahujúc 4 mag. Tento trend si chcem overiť aj na tejto poslednej várke, ktorá je výnimočná aj tým, že bola vypustená na vyššiu počiatočnú orbitu ako doterajšie operačné satelity - konkrétne 388 x 401 km.
Obr. 3: 03:26, exp. 6 sec. V tomto momente už sú všetky "vonku" na svetle
Obr. 4: 03:27 SELČ, exp. 6 sec. Už si možno jasne všimnúť, ako sa z hlavného clustera oddeľuje stopa niekoľkých "opozdilcov" 
Obr. 5: 03:27 SELČ, exp. 4 sec. Starlinky sa blížia ku kulminácii

Obr. 6: čas 03:29 SELČ, exp. 3 sec. Aj po kulminácii sú Starlinky stále veľmi výrazné
Obr. 7: čas 03:29, exp. 2,5 sec. A výraznou súčasťou oblohy ostávajú až takmer k obzoru
Obr. 8: Čas 03:28 SELČ, exp. 0,25 sec. Efekt "šnúry perál" satelitov Starlink sa mi najlepšie podarilo zaznamenať na krátkoexpozičnej snímke z mobilného telefónu