nedeľa 15. mája 2022

Starlink G4-15

15. máj 2022, čas 21:43 SELČ, exp. 3 sec; "rozblikaný vláčik" 53 Starlinkov várky G4-15 v súhvezdí Draka. Krátko po tomto spektakulárnom divadle sa z vláčika stal opäť nevýrazný "pásik" rýchlo sa pohybujúci na Mesiacom presvetlenej oblohe. Výška orbity satelitov v tomto momente presahovala 305 km.

Štarty satelitov Starlink pokračujú zvýšeným tempom, pričom štart poslednej dvojice várok nedelilo od seba ani 24 hodín. A práve druhú z nich, označovanú ako G4-15, bolo necelý deň po svojom štarte možné pozorovať aj z našich končín. Keďže obloha bola plne presvetlená Mesiacom v splne, pozorovanie zo začiatku nevyzeralo veľmi nádejne. Samotné satelity sa mi podarilo spozorovať prakticky až po svojej kulminácii, no napriek relatívnemu zhusteniu (tvorili pás asi 15° dlhý) neboli veľmi výrazné a dosahovali len asi 3 mag. A to až do krátkeho momentu, keď sa neďaleko hlavy Draka náhle "porozsvecovali" do záporných magnitúd. Viaceré (aj keď nie všetky) satelity vláčika zablikli v rôznom poradí, aby však už krátko na to celá várka satelitov opäť klesla k nízkej, nevýraznej jasnosti. Tento veľmi krásny, pár sekúnd trvajúci moment vhodného natočenia satelitov sa mi našťastie podarilo zaznamenať na priloženej fotografii. 

piatok 13. mája 2022

Tchien-čou 4 & raketa CZ-7 (2022-050B)

 

Obr. 1: 9. máj 2022, čas 21:16:03 SELČ, exp. 5 sec; viac ako 1,5 magnitúdy jasná raketa CZ-7 sa pohybuje napred (cca 5°) pred slabšou zásobovacou loďou Tchien-čou 4. Tá dosahovala asi 2,5 mag

9. mája o 19:56 SELČ sa na čínskom kozmodróme Wenčang zapálili motory rakety CZ-7, ktorá o 10 minút neskôr úspešne umiestnila na orbitu zásobovaciu loď Tchien-čou 4 určenú k doprave materiálu a pohonných hmôt k základnému modulu novej stanice Tchien-che. Vďaka vhodným podmienkam bolo viac ako hodinu po štarte možné aj z našich stredoeurópskych končín sledovať jednak loď Tchien-čou, tak aj raketový stupeň, ktorý jej pomohol opustiť okovy zemskej tiaže. Keďže oba objekty boli na svojej prvej orbite, stále sa pohybovali blízko seba a leteli v peknej formácii. Najprv sa objavil jasný posledný stupeň rakety CZ-7, ktorý dosahoval vyše 1,5 magnitúdy. Asi 5° za ním, z nášho uhla pohľadu mierne hore, sa pohyboval slabší objekt o jasnosti asi 2,5 mag - loď Tchien-čou 4. Rozdiely v jasnostiach nie sú veľmi prekvapivé, keď si uvedomíme, že posledný stupeň rakety CZ-7 je jednak o niečo väčší ako jej náklad a hlavne natretý vysoko-odrazivým bielym náterom (viď obr. 4).

Obr. 2: 9. máj 2022, čas 21:15:53 SELČ, exp. 5 sec

Viac ako dve minúty pred pozorovaním formácie objektov z čerstvého štartu prelietal aj cieľ ich misie - modul stanice Tchien-che aj s pripojenou loďou Tchien-čou 3. Komplex dosahoval jasnosť asi 1 mag. Nová loď Tchien-čou 4 v nasledujúcich hodinách uskutočnila sériu manévrov a úspešne sa s ním spojila už 10. mája o 02:47 SELČ. Momentálne bezposádková stanica si ešte niekoľko týždňov počká na štart pilotovanej lode Šen-čou 14 s novými troma taikonautmi, ktorí by na nej mali stráviť nasledujúceho pol roka. 
Obr. 3: 21:13:40 SELČ, exp. 5 sec; komplex Tchien-che/Tchien-čou 3 prelietavajúc na súmračnej oblohe cez súhvezdie Havran 2 minúty pred preletom svojej novej zásobovacej lode 

Obr. 4: Raketa CZ-7 na rampe kozmodrómu Wenčang tesne pred štartom

Obr. 5: Zásobovacia loď Tchien-čou 4 počas predštartovných príprav