|
Čas: 30. august 2013, 22:00 SELČ |
|
Nedávny štart družice USA 245 |
Tak ako som naznačil pri predošlom
pozorovaní, večer 30. augusta som pozoroval ešte jeden americký satelit typu Key Hole. A to úplne najčerstvejší, len pred dvoma dňami odštartovaný prírastok do tejto rodiny špionážnych družíc pod označením USA 245, alias NROL 65. Na snímke jeho zaznamenaná stopa začína s dohasínajúcim maximom záblesku, pri ktorom dosiahla jasnosť satelitu viac ako -2 mag, potom však klesala k asi 4 mag.
Tento satelit odštartoval len 28. augusta 2013 z Vandenbergu pomocou v súčasnosti najsilnejšej americkej rakety Delta 4 Heavy. Išlo však nielen o posledný štart tohto typu rakety z Vandenbergu, ale podľa všetkého aj o posledný štart družíc typu KH-11B vôbec. Tieto veľké špionážne satelity budú v budúcnosti pravdepodobne nahradené menšími a lacnejšími fotoprieskumnými družicami. Každopádne "Keyholky" budú aj vďaka najnovšiemu prírastku USA 245 ešte minimálne nejaké to desaťročie určite slúžiť a americká NRO (National Reconnaissance Office) tak stále bude môcť sledovať celý svet v rozlíšení až okolo 10 cm/pixel (takúto kapacitu nemá žiadna iná krajina na svete, najlepšie rozlíšenie špionážnych satelitov iných štátov sa odhaduje na 25 cm/pixel).
|
Predpokladaná podoba starších verzii satelitov KH-11 |
Môžme si zrekapitulovať, že v súčasnosti je na orbite celkovo päť "Keyholiek": už takmer 17-ročná USA 129, pravdepodobne operačne nespôsobilá USA 161, USA 186, USA 224 (posledná, ktorú som ešte nenasnímal) a najnovšia USA 245. Posledné 2 spomínané patria k najmodernejšej verzii týchto satelitov, známej ako Block IV, ktorých hmotnosť sa odhaduje na vyše 19 ton. Nová USA 245 má s najväčšou pravdepodobnosťou nahradiť USA 186, patriacu ešte k staršej verzii Block III. Svedčí o tom dráha nového satelitu, ktorá je takmer totožná s USA 186 (ktorý som nasnímal len 20 minút pred preletom USA 245). Ako zaujímavosť možno ešte uviesť, že zatiaľ čo satelit USA 186 po štarte nemohli nájsť amatérsky pozorovatelia ešte niekoľko týždňov, USA 245 spozorovali už po jej prvom oblete okolo Zeme, čo je pri hľadaní tajných amerických satelitov v podstate rekord.