Nedávno som pozoroval vojenský satelit Lacrosse 5 a teraz, 20. júna 2013 o 1:25 SELČ, som si vyhliadol časť nosiča, ktorý vyniesol jeho príbuzného, satelit Lacrosse 4. Konkrétne ide o 2. stupeň rakety Titan 4B, ktorý je na snímke zachytený pri prechode cez súhvezdia Lýra a Labuť. Jeho prvotná jasnosť na začiatku snímania bola asi 1,5 mag a pozvoľna sa znižovala k menej ako 2,5 mag.
Titan 4B počas štartu so satelitom Lacrosse 4 |
Raketa Titan 4B so svojím spomínaným vojenským nákladom štartovala s kalifornského kozmodrómu Vandenberg 17. augusta 2000 po tom, ako bol jej štart predchádzajúci deň odložený. Posledný, 2. stupeň tejto rakety sa teraz nachádza na orbite vo výške 553 x 635 km.
Titan 4B bol používaný v rokoch 1997 až 2005 a svojho času bol najsilnejším nosičom americkej kozmonautiky (mimo raketoplány), na nízku obežnú dráhu (LEO) dokázal vyniesť náklad o hmotnosti až 21,6 tony. Raketu však využívali takmer výlučne na vojenské štarty, jediný jej civilný náklad predstavovala sonda Cassini k Saturnu. Raketa totiž bola veľmi drahá, jeden jej štart vyšiel na takmer pol miliardy dolárov a to sa stalo aj hlavným dôvodom, prečo pomerne rýchlo skončila (nahradili ju ťažké verzie rakiet Delta 4 a Atlas 5). Raketa mala celkovú výšku 44 metrov a používala 2 veľké bočné urýchľovacie stupne na tuhé pohonné látky. Centrálny 1. stupeň bol vysoký vyše 26 metrov a mal priemer 3 metre. Mnou pozorovaný 2. stupeň má rovnaký priemer a výšku takmer 9 metrov. Používal 1 motor typu LR-91-AJ-11A na silno toxické kvapalné pohonné látky (aerozín-50 a oxid dusičitý) vyrábaný spoločnosťou Aerojet. Druhý stupeň horel celkovo 223 sekúnd a po vyčerpaní paliva váži necelých 5 ton.
Druhý stupeň Titanu 4B počas predštartovných príprav |
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára