piatok 21. februára 2014

Raketa Delta 2 (1997-20F)


20. februára 2014 som o 18:58 SEČ odfotografoval posledný stupeň americkej rakety Delta 2. Prechádzala práve severnou časťou súhvezdia Orion, pričom tesne minula hviezdu Betelgeuze a jej jasnosť nepresiahla 3,5 mag.
Štart z 5. mája 1997
Táto raketa odštartovala 5. mája 1997 z kozmodrómu Vandenberg a na orbitu vyniesla prvú päticu satelitov telekomunikačného systému Iridium. Práve touto udalosťou sa rozbehol maratón štartov, keď bolo z rôznych kozmodrómov sveta v priebehu jedného roku vypustených kompletných 72 satelitov tohto systému, ktoré začali z oblohy poskytovať nielen globálne telekomunikačné služby, ale aj pozorovateľom dobre známe jasné záblesky. Prvé satelity tohto systému boli vtedy označené Iridium 4 až Iridium 8, pričom záblesk Iridia 7 bol vôbec prvý, ktorý som na tomto blogu opisoval (info tu). Nasnímaný posledný stupeň rakety Delta 2 (verzia 7920) sa v súčasnosti pohybuje na dráhe o výške 585 x 913 km.

Rakety série Delta 2 patria medzi najpoužívanejšie a najúspešnejšie americké nosiče v histórii. Z viac ako 150 ich štartov medzi rokmi 1989 až 2011 bol len jeden úplne neúspešný, pričom k tejto jedinej havárii došlo tesne práve pred štartom mnou fotografovaného telesa (ktorý tak bol kvôli tomu presunutý o pár mesiacov). Išlo mimochodom o veľmi známu a spektakulárnu haváriu, keď raketa Delta 2 so satelitom GPS na palube explodovala len pár sekúnd po štarte vo veľmi nízkej výške nad kozmodrómom Cape Canaveral (video si môžte pozrieť tu). Ale ako som už spomenul, mimo toho išlo o veľmi spoľahlivé stredne ťažké nosiče používané pre vypúšťanie najrôznejších nákladov.
Druhý stupeň rakety Delta 2 z iného štartu vyfotografovaný
priamo na orbite (pomocou vojenskej družice XSS-10)

Existovalo viacero verzii tejto rakety (ktoré sa však výraznejšie medzi sebou nelíšili), ja sa tu budem trochu bližšie zaoberať len verziou Delta-2 7920 použitej pri tomto štarte (1997-20). Táto raketa bola dvojstupňová, pričom používala aj 9 menších urýchľovacích motorov na tuhé pohonné látky. Prvý stupeň je dlhý viac ako 25 metrov a požíval motor RS-27A na kvapalný kyslík a kerosín. Druhý (mnou pozorovaný) stupeň je dlhý vyše 5 metrov a má priemer 2,5 metra, používal motor AJ-10-118K na oxid dusičitý a palivo Aerozin 50. Celkový náklad, ktorý dokázala táto verzia rakety vyniesť na orbitu presahoval 3 tony.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára