sobota 9. januára 2016

Výnimočné pozorovania: Zánik rakety Zenit-3F z 1. januára 2016

Dlhá stopa zánikajúceho Zenitu na svitaním presvetlenej
oblohe Thajska (zdroj bangkokpost.com)
Vzhľadom na nedostatok času a vhodných pozorovacích príležitostí som činnosť na blogu v poslednej dobe výrazne obmedzil, avšak chcem to vynahradiť aspoň občasným informovaním o výnimočných pozorovaniach súvisiacich so satelitmi zozbieraných z celého sveta. Ako prvý tu uvádzam report o úžasnom pozorovaní zániku druhého stupňa rakety Zenit-3F (objekt 2015-74C), ktoré si mali možnosť hneď na začiatku roka vychutnať obyvatelia juhovýchodnej Ázie, pričom hlásenia prišli hlavne z Thajska a Vietnamu.
Druhý stupeň Zenitu na orbite

Raketa Zenit vyniesla pri svojom pravdepodobne úplne poslednom štarte 11. decembra 2015 ruský meteorologický satelit Elektro-L, pričom jej mohutný druhý stupeň o váhe cca 8900 kg sa ostal pohybovať na veľmi nízke orbite (s počiatočným perigeom okolo 160 km) a jeho skorý nekontrolovaný zánik tak nenechal na seba dlho čakať.

80 centimetrová nádrž nájdená v
severovietnamskej provincii Tuyen Quang....
K jeho vstupu do atmosféry došlo 1. januára 2016 v čase okolo 23:35 UTC nad Thajskom. Bolo krátko pred východom Slnka, no vstup tohto mohutného, vyše 10 metrového telesa sa nedal prehliadnuť ani na presvetlenej oblohe. Niet sa čo diviť, išlo o najťažší umelý orbitálny objekt nekontrolovane vstupujúci do atmosféry od roku 2011, keď sa v atmosfére nad USA rozpadla taktiež raketa Zenit zo štartu havarovanej misie Phobos Grunt.

... a menšia nádrž najdená
v provincii Yen Bai  
Dlhú stopu po rozpadajúcom sa Zenite bolo vidieť ešte niekoľko nasledujúcich minút. A ako je pri zánikoch takto veľkých telies zvykom, následky sa dostali až na zemský povrch. V severnom Vietname bolo možné počuť hlasný sonický tresk (indikujúci spomalenie preživších trosiek na podzvukovú rýchlosť) a neskôr boli na dvoch lokalitách nájdené guľovité tlakové nádrže - menšia o priemere 27 cm a väčšia o priemere až 80 cm a vážiaca 45 kg. Neskôr bola nájdená ešte jedna, najmenšia nádrž vážiaca 250 g. Je vysoko pravdepodobné, že v pralesoch severného Vietnamu skončili aj ďalšie trosky, tie sa však zatiaľ nájsť nepodarilo. Tento článoček sa týka len tohto konkrétneho pozorovania, preto pripomínam, že pre bližšie informácie o zánikoch umelých objektov všeobecne možno nájsť v samostatnom článku - Neobvyklé pozorovania: Vstupy umelých telies do atmosféry.

No a na záver kompilácia veľmi vydarených videí tohto zániku z Thajska:

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára