|
Obr. 1.: 29. marec 2020, čas 20:18 SELČ, exp. 6 sekúnd, Starlink 1270 (krátko po záblesku, ktorý som ale nestihol zaznamenať) a nižšie začínajúci záblesk Starlinku 1154 |
Večerná obloha posledných pár týždňov jednoznačne patrí satelitom Starlink a takmer každé ich pozorovanie prinesie nové prekvapenie. Inak tomu nebolo ani 29. marca, keď opäť nastali veľmi dobré podmienky pre sledovanie satelitov z várky L4 s takmer zenitovými preletmi. Už inak aj tak jasné družice však tentokrát neváhali zjasniť ešte viac - aj keď len krátkodobo. V určitom momente niekoľko z nich vrhlo záblesk, ktorého jasnosť presiahla -3 mag! Bohužiaľ som dnes ich systematickejšie snímkovanie neplánoval a tak som stihol zachytiť záblesk len jedného z nich - Starlinku 1154, ktorý mám zachytený na prvých dvoch obrázkoch tohto článku. Na druhej snímke si dokonca možno všimnúť aj miernu variabiliu tohto zjasnenia. Zaujímavé je aj to, že nešlo o žiadne kratučké bliknutia, ale boli pomerne dlhé (obe snímky mali expozíciu 6 sekúnd). Niet pochýb o tom, že zdrojom záblesku bol odraz od veľkého solárneho panelu, ktorým satelity Starlink disponujú a za vhodného natočenia môžu pozorovateľovi spestriť už aj tak dosť zaujímavú podívanú (resp. znepríjemniť, v závislosti od toho, na čo sa chcete pri pozorovaní oblohy zamerať ;-) ).
|
Obr. 2: čas: 20:18, exp. 6 sec, ISO 800 |
Aj mimo týchto zábleskov (ktoré bolo možné pozorovať len určitý čas a len pri časti preletov), dosahovali družice veľkých jasností, presahujúcich 0 mag. Ako ukážku som vybral prelet formácie satelitov Starlink 1187, 1188 a 1198, ktorých takmer pravouhlý trojuholník brázdil oblohu skutočne impozantne.
|
Obr. 3: Čas 20:21 SELČ, exp. 8 sec, úplne vpredu Starlink 1187, naľavo od neho 1188 a za ním 1198 |
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára