Zánik posledného stupňa americkej rakety Falcon-9 pozorovaný 28. decembra 2014 z Brazílie |
V tomto prvom dieli porozprávam o pozorovaniach návratov umelých telies do atmosféry. Vstup nejakého prirodzeného kozmického telesa do atmosféry už videl hádam každý. A každý by mal tiež vedieť, že sa tento jav nazýva meteor (alias ľudovo obľúbená padajúca hviezda) a vzniká vďaka vysokej rýchlosti daného telesa, ktoré sa vplyvom obrovského trenia o molekuly atmosféry rozžhavý a rozžiari. Avšak pozorovanie vstupu umelého telesa do atmosféry je oveľa vzácnejšie a to napriek tomu, že je týchto telies na orbite pomerne hodne. Ako dobre vieme, väčšina umelých telies na zemskej orbite je ovplyvňovaná zvyškovými molekulami atmosféry Zeme, ktoré siahajú do kozmického priestoru aj tisíce km od jej povrchu. Umelé satelity, ktoré sa okolo Zeme pohybujú minimálne prvou kozmickou rýchlosťou, do týchto molekúl narážajú a tým strácajú malú časť svojej pohybovej energie. Zvyšky atmosféry ich teda pomaly pribrzďujú, kvôli čomu sa výška orbity satelitov neustále znižuje. Samozrejme, čím je orbita nižšia, tým je koncentrácia molekúl vyššia, zrážok s nimi exponenciálne pribúda a satelit klesá stále rýchlejšie a rýchlejšie. Tento vplyv výrazne ovplyvňuje životnosť satelitov nachádzajúcich sa na orbite pod cca 500 km, kde bez aktívnej úpravy svojej dráhy vydržia nanajvýš pár rokov. Avšak už vo výške 800 km môžu zotrvať stáročia a vo výškach nad 6 tisíc km dokonca teoreticky neobmedzene dlho, kedže tu už vplyv atmosféry prakticky úplne mizne.
Dlhoexpozičná snímka zániku posledného stupňa ruskej rakety Vostok-M pozorovaného zo severu Nórska v októbri 2014 |
Stopa, ktorá ostala na oblohe po zániku rakety Falcon-9 nad Ruskom 17. januára 2015 |
Pozorovanie takýchto javov je ale naozaj pomerne vzácne. Ja osobne som síce videl pár veľmi pomalých meteorov o ktorých predpokladám, že boli umelého pôvodu, avšak aj v takom prípade určite išlo len o veľmi malé a pravdepodobne ani nekatalogizované úlomky kozmického odpadu. Spektakulárny zánik riadneho "kusu železa" som ešte nemal šťastie pozorovať.
Táto kompozitná tlaková nádrž spadla15 metrov od domu farmára v Brazílii po zániku rakety Falcon (fotografia úplne hore) |
Veľká nádrž z americkej rakety Delta-2 nájdená v roku 2013 v Zimbabwe |
Nálezy takýchto guľovitých tlakových nádrží sú v súvislosti s návratom kozmického odpadu najčastejšie. Táto pochádza z ruskej rakety Zenit a našli ju v roku 2011 vo Wyomingu |
Samozrejme, tak ako v prípade niektorých veľmi jasných meteorov, aj zániky veľkých satelitov môžu niekedy priniesť "neočakávanú dohru" až na zemskom povrchu. Ich časť totiž ohnivý prechod atmosférou môže prežiť a dopadnúť na zem. V prípade zánikov satelitov sa to deje dokonca oveľa častejšie ako v prípade prirodzených bolidov, pretože kvôli ich relatívne nízkej vstupnej rýchlosti a niektorým veľmi odolným častiam (hlavne tlakové nádrže a súčasti raketových motorov) prežije prechod atmosférou v zásade 10 - 40% hmoty satelitu. Môže ísť o veľmi malé kúsky, ktoré vám neublížia, ani keď vás trafia priamo do hlavy (viď známy prípad Lottie Williamsovej), ale aj o skutočné kusiská schopné zničiť dom či usmrtiť človeka (pozri napr. obr. zo Zimbabwe). Celkovo je od začiatku kozmickej éry evidovaných vyše 70 nálezov umelých kozmických telies na zemskom povrchu (ich nie celkom úplný prehľad je tu). Takže ak niekedy budete mať to šťastie a budete nad hlavou pozorovať rozpad umelého satelitu v atmosfére, skúste aj preskúmať okolie, či vám náhodou nejaký jeho kúsok tiež nespadol z neba (tak ako sa to stalo nedávno v Brazílii). A dajte vedieť. ;)
No a na úplný záver si vychutnajte pár vydarených videí zo vstupov umelých telies do atmosféry z rôznych častí sveta:
Zánik posledného stupňa rakety, ktorá vyniesla pilotovanú loď Sojuz-TMA3M. Pozorované 24. decembra 2011 z Nemecka
Takto zachytili zánik rakety zo štartu ruskej družice Meteor-M2 nad Austráliou. Nasnímané 10. júla 2014
Toto video je z Belehradu a zachytáva rozpad rakety zo štartu Sojuzu-TMA15M. Pozorované 26. novembra 2014
A toto je video z vyššie spomínaného zániku posledného stupňa rakety Falcon-9 nad Brazíliou
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára