piatok 17. júla 2015

Kosmos 2505 (Kobalt-M #10)16. júla 2015 som o 22:43 SELČ zachytil výnimočný ruský vojenský satelit Kosmos 2505. Pod týmto nič nehovoriacim označením sa skrýva historicky posledný exemplár návratového fotoprieskumného satelitu typu Kobalt-M. Tento veľmi nízko sa pohybujúci objekt (orbita 192 x 250 km) som zachytil na 30 sekundovú expozíciu, pričom na snímke je zaznamenaný aj jeho prechod do zemského tieňa v súhvezdí Cefeus. Ešte pred tým dosiahol satelit svoju maximálnu jasnosť, ktorá presiahla 1,5 mag.
Predpokladaná podoba satelitu Kobalt-M

Predchodcu tohto orbitálneho špióna, satelit Kosmos 2495, som fotografoval minulý rok a pri zázname jeho pozorovania som sa aj rozpísal o bližších technických podrobnostiach tejto rady satelitov (pozri tu). Tu ich preto uvádzať nebudem, len stručne pripomeniem, že satelit umožňuje poskytovať snímky zemského povrchu s rozlíšením lepším ako 30 cm/pixel, ktoré posiela späť na Zem zaznamenané na klasickom filme v dvoch menších návratových puzdrách a nakoniec aj v jednom veľkom, v ktorom sa navyše vráti aj samotný hlavný zobrazovací systém a podstatné prístroje satelitu (snímka takéhoto navráteného Kobaltu je uvedená nižšie).
Hlavné návratové puzdro satelitu Kosmos- 2480
(Kobalt-M 8), ktoré po pristáti v roku 2012
nie celkom legálne odfotili miestny obyvatelia

Kosmos 2505 odštartoval z Plesecku 5. júna 2015 pomocou rakety Sojuz 2-1a, ktorá bola dovtedy "uzemnená" kvôli nedávnej havárii zásobovacej lode Progress M-27M. Vzhľadom na obvyklé zotrvávanie týchto satelitov na orbite sa pristátie hlavného úseku (a teda aj ukončenie celej misie) predpokladá niekedy na september až október tohto roku. Tým sa definitívne skončí éra návratových fotoprieskumných satelitov, ktoré budú už aj v Rusku plne nahradené optoelektronickými špionážnymi družicami.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára