piatok 24. júla 2015

Raketa Sojuz-FG (2015-35B)


Raketa Sojuz-FG pred štartom
Rýchly prelet posledného stupňa rakety Sojuz-FG som nasnímal 23. júla 2015 o 3:37 SELČ. Táto raketa pritom štartovala z Bajkonuru len niekoľko hodín predtým, pričom úspešne vyniesla na orbitu pilotovanú kozmickú loď Sojuz TMA-17M. V tomto ohľade malo pre mňa horeuvedené pozorovanie dodatočne trpkú príchuť, pretože raketa bola len bonusom k pozorovaniu niečoho oveľa lepšieho - samotnej lode Sojuz približujúcej sa k ISS. Tento spoločný prelet nastal len o niekoľko minút neskôr po prelete rakety a podarilo sa mi ho aj úspešne zaznamenať (išlo len o moje druhé pozorovanie samostatne letiacej lode Sojuz, navyše prvé, ktoré nebolo poznamenané nepriazňou počasia). Sojuz sa pohyboval asi 5° za ISS a počas kulminácie dokonca hodil trochu slabší záblesk o jasnosti asi 0 mag (ten už som ale nezaznamenal). Vzhľadom na povinnosti, ktoré ma nasledujúceho dňa čakali, som sa rozhodol danú fotografiu spracovať na blog až neskôr -  čo sa ale ukázalo ako osudová chyba. Počas mojej neprítomnosti totiž fotoaparát použila iná osoba a nedopatrením fotografiu zmazala! Takže ako trvalá spomienka na inak vydarené pozorovanie mi ostala len horeuvedená fotografia nosiča tejto kozmickej lode, ktorý vykazoval prejavy klasického "kotúlania sa" po orbite (teda pravidelné variácie jasnosti), pričom na 25 sekundovej expozícii sú zaznamenané jeho 2 maximá o najvyššej jasnosti asi 0 mag. Vzhľadom na jeho veľmi nízku dráhu zhorí tento Block-I tak do 2 - 3 dní v atmosfére.

2 komentáre:

 1. No tak ten vymazaný Sojuz (a ISS) asi na...hnevá. Neviem či by to pomohlo, ale možno stálo aspoň za pokus použiť nejaký recovery soft. Niečo o to je napr. tu:
  http://ephoto.sk/forum/2/2324/pomoc-obnova-vymazanych-fotografi/
  Mne sa nikdy priamo vo foťáku nič zmazať nepodarilo (a iné osoby k aparátu nemajú prístup), ale párkrát sa mi podarilo takto obnoviť omylom zmazané (Shift+Del) súbory v PC na HDD.
  Ja som mal tentoraz konečne šťastie. Pravda, musel som sa naň aj náležite pripraviť. Tých príležitostí nebýva zas až tak veľa.
  http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewtopic.php?p=53066#p53066

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No hej, skúšal som asi 5 rôznych programov, babral som sa s tým 2 dni, obnovilo mi dokonca aj niektoré pred rokom vymazané fotografie, no práve tú čo som potreboval ako na potvoru nie :(
   Inak ti gratulujem, vynikajúci záber!

   Odstrániť