nedeľa 31. júla 2016

Výnimočné pozorovania: Zánik rakety CZ-7 z 28. júla 2016

Tentokrát si prekrásny zánik umelého satelitu mohli vychutnať obyvatelia západnej časti USA - konkrétne Kalifornie, Nevady, Arizony, Utahu a Idaha. 28. júla o 04:36 UTC totiž nad pobrežím Kalifornie vstúpil do zemskej atmosféry 2. stupeň novej čínskej rakety CZ-7. Tento čerstvý prírastok čínskej flotily kozmických nosičov si svoju premiéru odbil štartom z tiež úplne nového kozmodrómu Wenčang na ostrove Chaj-nan 25. júna, pričom na orbitu raketa vyniesla radu satelitov vrátane prototypu úplne novej návratovej kabíny.
Druhý stupeň rakety CZ-7 počas
predštartovných príprav

Ako vidno aj na fotografii vľavo, samotný druhý stupeň je poriadny "macek" a hoci jeho presné parametre nepoznáme, vieme, že je dlhý viac ako 11 metrov a jeho suchá hmotnosť pravdepodobne presahuje až 6 ton. Nie je sa preto čo diviť, že jeho zánik spôsobil až také spektakulárne divadlo, ide totiž o najväčší objekt nekontrolovane vstúpivší do zemskej atmosféry od zániku rakety Zenit z januára tohto roku - bližšie info tu.

Prípadné trosky rakety mohli dopadnúť niekde v stredozápadnej časti USA a hoci žiadne zatiaľ neboli hlásené, pravdepodobnosť toho, že sa skôr či neskôr "klasicky" nájdu aspoň guľovité tlakové nádrže rakety je pomerne vysoká.

No a na záver veľmi vydarené video od šťastlivého pozorovateľa z Kalifornie. Vďaka ideálnym podmienkam, ktoré pozorovateľ mal, je ohnivý rozpad rakety na ňom sledovateľný viac ako minútu!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára