pondelok 7. mája 2018

Nádrž Briz-M (2009-34C) & Iridium 96

5.5. 2018, čas 21:29 SELČ, ISO 800, exp. 8 sec
5. mája 2018 o 21:29 SELČ som na jednej snímke zachytil prelet dvojice umelých satelitov, ktoré zhodou okolností patria ku kozmickým programom, nad ktorými pomaly ale isto padá súmrak. V hornej časti snímku je toroidná nádrž urýchľovacieho stupňa Briz-M, ktorá sa síce nachádza na excentrickej dráhe s apogeom až 13 868 km, avšak v čase snímania prelietala v blízkosti perigea o výške niečo málo cez 300 km, vďaka čomu mala pomerne vysokú jasnosť asi 1,5 mag a pomerne rýchly uhľový pohyb. Neďaleko od tejto nádrže prelietala družica Iridium 96, ktorá vrhla aj krátky náhodný záblesk o jasnosti asi 1 mag, mimo toho však jej jasnosť nepresahovala 3 magnitúdy.Takýto nádherný záblesk vrhla Iridium 96 v roku 2014,
 nad ňou prelietala súčasne ISS
Iridum 96 pritom ešte donedávna predvádzala na oblohe oveľa krajšie divadlá, ako si môžte pozrieť aj na mojej snímke z júna 2014, keď prelietavala spolu s ISS (detail pozorovania tu). Ako som však už viackrát v súvislosti s poslednými pozorovaniami Iridiumiek tu na blogu poznamenal, blíži sa koniec týchto jasných a ľahko predikovateľných zábleskov. A to čím ďalej rýchlejšie. Stará generácia satelitov siete Iridium je nahrádzaná novšími, ktoré už takéto záblesky neprodukujú (minimálne sa nedajú relevantne predpovedať) a staré družice sú postupne sťahované z orbity. V poslednej dobe boli takto vyradené už desiatky satelitov a je dosť možné, že budúci rok už nebude možné jasné záblesky Iridiumiek podľa predpovede pozorovať vôbec. Vo väčšine prípadov pritom majú paliva síce nie na plne kontrolovaný deorbit, ale len na zníženie perigea, ktorým sa satelit vyradí z operačnej orbity a urýchli sa jeho zánik. To je aj prípad našej Iridiumky 96, ktorá bola z operačnej prevádzky vyradená už 14. decembra 2017 a v súčasnosti je už ako neaktívny satelit na dráhe o výške 286 x 693 km. Možnosť presnej predikcie jej zábleskov tak pominula a ich možnosť sa pre pozorovateľa stala len náhodným javom, tak ako aj na tejto súčasnej snímke. Aj v tomto prípade je však otázne, či krátky slabý záblesk spôsobili nepriaznivo natočené plošné antnény satelitu (zodpovedné za jasné záblesky), alebo len jeho solárne panely.

Predštartovná príprava satelitu Sirius FM-5 so stupňom Briz-M
(toroidná nádrž je označená šípkou)

Čo sa týka druhého objektu na snímke, tým je nádrž stupn Briz-M z rakety Proton, ktorá vyniesla 30. júna 2009 z Bajkonuru americký telekomunikačný satelit Sirius FM-5. Rakety Proton síce ešte tak skoro vyradené zo služby nebudú, avšak svoj komerčný boom už majú za sebou. Hoci ešte pred pár rokmi štartovali s komerčnými telekomunikačnými družicami takmer ako na bežiacom páse, v súčasnosti sú ich štarty už len sporadické, a aj to už takmer výlučne pre vojenský sektor. V komerčnej sfére ich už z veľkej časti nahradili americké rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára